192.168.1.1 Şifre Değiştirme

Her bilgisayara kurulum esnasında verilmekte olan bir yönetici adı ve bir şifre tanımlanmaktadır. Bu şekilde bilgisayar içerisinde bulunan çeşitli ayarlara erişim sağlanmakta ve ilgili ayarlar üzerinde düzenlemeler yapılarak arızalar önlenebilmektedir. Ancak tüm bu işlemleri yapabilmek adına tanımlanan admin adı ve şifresi bazı zamanlarda unutularak giriş olanağı sağlanamamaktadır. Böyle durumlarda ilgili şifrenin değiştirilmesi gerekmektedir. 

Şifre değiştirme aşamasında izlenecek olan ilk yol Modem cihazına bağlanmaktır. Bağlanma işleminin yapılabilmesi için yalnızca ttnet kullanıcıları için 192.168.1.1 adresine giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkmakta olan ekrana modem kullanıcı adı ve şifrenizi girmeniz talep edilecektir. Genellikle ttnet interneti kullananlarda kullanıcı adı admin, şifresi de admin olarak tanımlanmaktadır. Ancak ilgili isim ve şifreye ulaşmanın bir kolay yolu ise modem cihazının arkasına bakmaktır. Kullanıcı adı,Şifre,Dil,giriş yap ve iptal et seçenekleri çıkmaktadır. İlgili ekran üzerindeki bilgiler eksiksiz olarak doldurulduktan sonra menüde bulunan kablosuz ayarlarını bularak ilgili sayfaya tıkladıktan sonra şifre değişiklik işlemini gerçekleştirmektesiniz. Ancak yeni şifre oluştururken özellikle son zamanlarda Ülkemiz genelinde giderek artış göstermekte olan bilgisayarlar üzerinde bulunan şifre kırma olaylarından sonra şifre işlemlerine oldukça özen göstererek ilgili şifrenin kimsenin bulamayacağı nitelikte seçilmesi,kafa karıştırıcı olması nedeni ile içerisinde Büyük harf,Küçük harf,Rakam,Sembol gibi ifadelerin hepsini barındıran bir şifre konulması güvenlik açısından oldukça önemli bir yer teşkil etmektedir.

Değiştirilmekte olan şifreler dahilinde sizin internet şifrenizi kırarak haberiniz olmadan internet kullanımınıza ortak olan kişilee koyulmakta olan bir engeldir. Bu nedenle var olan internet şifrenizi en az ayda 1 kez değiştirmeniz durumunda herhangi bir olumsuzluğu önlemiş olursunuz. Ancak değiştirme sırasında yukarıda yazılı olan adımlar sırası ile uygulanmalı aksi takdirde internet erişimini engelleyecek durumlar söz konusu olabilmektedir. Ttnet dışında kullanılmakta olan modem cihazları için var olan farklı kullanıcı adı ve şifreleri için modem cihazlarında yazılı olan bilgilere bakılmalıdır. Örneğin Airties marka bir modem de kullanıcı adı admin ama şifresi ttnet ,Netmaster marka bir modem cihazında ise kullanıcı adı admin şifresi ise password olabilmektedir.

3 thoughts on “192.168.1.1 Şifre Değiştirme

  1. mustafa vakıf boz dedi ki:

    Admin

  2. Mehmet ali demir dedi ki:

    Modemin şifresini öğrenmek istiyorum

  3. sultan dedi ki:

    modemimin şifresini unuttum nasıl ulaşacağım o sayfaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir