Windows 8-10 Giriş

Windows 8 ve Windows 10 nedir? Bilgisayarınızdan, Windows 8-10 girişinde IP adresi olarak 192.168.1.1 nasıl kullanılır? 192.168.1.1 Windows 8-10 girişi hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir?

Windows 8 ve Windows 10; Microsoft işletim sürümleridir. Windows 10 Microsoftun en son sürümüdür. Windows 8’den sonra uygulamaya alınan yeni sürüm Windows 10’dur. Windows 8’den sonra 9 atlanarak Windows 10’a geçiş yapılmıştır. Windows 9 neden yok diye merak edenler için bu duruma da açıklık getirmek istedik. Windows 10 sürümünde, Başlat tuşunun seçenekleri arttırılarak daha etkin bir hale getirilmiştir. Hem kolay hem anlaşılır olan yeni sürüm kullanıcılar tarafından da büyük beğeni kazanmıştır.

Şimdi gelelim 192.168.1.1 Windows 8-10 girişinin nasıl yapıldığına. Windows 8 ve Windows 10 sürümlerinin her ikisinde de aşağıda belirtilen yönergeler ile IP adresi (192.168.1.1) girişi yapabilirsiniz.

  • Bilgisayarınızı açtıktan sonra klavyeniz aracılığı Windows+X (klavyenizin sol alt köşesinde ‘alt’ ve ‘fn’ tuşunun arasında yer alan tuş ) tuşuna veya ‘ Başlat ‘ tuşuna basarak ‘ Denetim Masasına ( Control Panel) ‘  giriş yapmanız gerekir.
  • Ekrandaki seçenekler arasından ‘ Ağ ve Internet ( Network and Internet ) seçeneğini tıklayarak devam etmelisiniz.
  • Karşınıza çıkan ekran üzerinden ‘ Ağ ve Paylaşım Merkezi ( Network and Sharing Center ) ‘ seçeneği ile ilerleyin.
  • Ekrandaki kategoriler arasından ‘ Bağdaştırıcı ayarlarını değiştir ( Change adapter setting ) ‘ alanını tıklayarak devam edin.
  • Yerel ağ bağlantısını seçerek ilerleyin ve sağ tık yaparak ‘ Özellikler ( Properties ) ‘ seçeneğini tıklayın.
  • ‘ Internet Sürüm 4’ü seçin ve altta karşınıza çıkan seçenekler arasından ‘ Özellikler ( Properties ) ‘ alanına giriş yapın.
  • Karşınıza IP adresini kullanacağınız ekran çıkacaktır. ‘ IP adresini kullan ‘ alanından IP ve DNS bilgilerinizin girişini yapın. IP adresi olarak kullanılması gereken bilgi 192.168.1.1’dir.
  • Yapılan tüm işlemleri kaydettikten sonra ayarlar uygulamaya geçecektir. Kaydetmek için IP girişini yaptıktan sonra ‘ Tamam ( Ok ) ‘ tuşuna basarak ekrandan çıkış yapmanız yeterlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir