192.168.1.1 İp Adresi Nasıl Kullanılır? Admin Şifresini Unuttum Ne Yapabilirim?

Bildiğiniz gibi evlerimizde kullandığımız internet bağlantısını modemlerimiz sağlamaktadır. Bu modem aracılığı ile evimizde bulunan herkes internete bağlanmaktadır. Bu sebeple modeminizin güvenliği oldukça önemlidir. Modeminizin kullanıcı adı ve şifresi de oldukça önemlidir. Çünkü bir firma tonlarca yeni şifre üretmez. Belli bir noktadan sonra şifreler kendilerini tekrar etmeye başlayacaktır. Bu sebeple modeminize istemediğiniz kişilerin bağlanması da çok zor olmayacaktır. İşte bu noktada modem ayarlarımızı kişiselleştirmek için 192.168.1.1 ip adresini kullanırız. Bu ip adresi her modeme göre farklılık göstermektedir. Bu sebeple ilk işiniz modeminize uygun ip adresini bulmak olmalıdır. Eğer bu ip adresi modeminize uygun ise aşağıdaki işlemleri uygulayabilirsiniz.

Airties Modem Arayüz Şifresini Unuttum

  • Modeminizi bir başkasından aldıysanız ya da şifresini kendiniz düzenlediyseniz ilk olarak modemi fabrika ayarlarına geri döndürün. Fabrika ayarlarına geri döndürebilmeniz için modemin arkasında bir reset butonu vardır. Kürdan ile bu butona 10-15 saniye basılı tutun. Bu işlem sonucunda modeminiz fabrika ayarlarına geri dönmüş olacak.
  • Kullandığınız tarayıcıyının web sitesi kısmına “192.168.1.1” yazarak aratın. Dediğimiz gibi modeminize uygun ip adresini aratmanız gerekmektedir. Modemin ip adresinden eminseniz ve hala ara yüze giriş yapmadıysa, kullandığınız başka bir tarayacıdan açabilirsiniz.
  • Karşınıza şifre ve kullanıcı adı çıkacaktır. Eğer admin şifresini unuttuysanız, internet üzerinden her modemin şifresini bulabilirsiniz. Bu ip adresinin şifresine “admin ttnet” veya “admin password” yazarak giriş yapmayı deneyebilirsiniz.
  • Giriş yaptıktan sonra karşımıza “kablosuz ayarları” diye bir buton çıkacak. Bu butona basarak ayarlarımızı yapılandırabilirsiniz.
  • Kullanıcı adı ve şifre ayarları gibi diğer ayarlarınızıda yapmanıza olanak sağlayacak ayarlar mevcuttur.
  • Ayarlarınızı yaptıktan sonra onaylayıp sayfadan çıkabiliriz.

Söylediğimiz gibi kullanıcı adı ve şifresini unuttuysanız, bunun bir önemi yoktur. Çünkü ara yüz üzerinden işlem yapabilmenize olanak sağlayacak olan şifre ve kullanıcı isimleri her bilgisayarda aynıdır. Bazı bilgisayarlar hata verebilir. Bu durum içinde birkaç seçenek birden yazılmaktadır. İnternet sitenize ip adresinizi yazarak kullanıcı adı ve şifrenizi kolaylıkla bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir