Bağlantı Bulunamadı Hatası

Bazı durumlarda tarayıcınıza bu adresi yazdığınızda “Bağlantı Bulunamadı” hatası verebilir. Bu hataya halk dilinde ip çakışması adı verilmektedir. İp çakışması, internete bağlantısı sırasında yaşayacağınız her türlü sıkıntının sebebi olabilmektedir.

Bir modeme birçok bilgisayar veya cihaz bağlandığı zamanda  bu tarz bir sorun ile karşılaşılabilir. Bildiğiniz gibi modeminiz ilk geldiğinde bir kurulum yapılmaktadır. Bu ağ kurulumu yapılırken manuel olarak yapılandırma ayarları yapılmadıysa, ip çakışması meydana gelebilir. Ama bu sorun birden fazla ağ bilgisayarınıza bağlandığında ortaya çıkar. Tek bilgisayar çalışırken, böyle bir sıkıntı yaşamazsınız. İp çakışması olduğu zaman bunu çok basit şekilde anlayabilirsiniz. İlk olarak internet bağlantınız sık sık kesilir ve yeniden bağlanmaya çalışır. Bunun sebebi birden fazla bilgisayarın aynı ağa bağlanmış daha doğrusu yüklenmiş olmasıdır.

Bağlantı Bulunamadı Hatasını Nasıl Çözeriz?

  • Bilgisayar ekranınızın sağ alt tarafında ağ simgesi yer alır. Bu ağ simgesine sağ tıklamalısınız. Karşınıza “Ağ Paylaşım Merkezi’ni Aç” kısmı çıkacak. Bu butona tıklayın.
  • Karşınıza bir pencere açılacak. Bu pencereden “Yerel Ağ Bağlantısı 2” yazan yere tıklayın.
  • Yeni açılan pencerede “Özellikler “ kısmına basarak, “İnternet Protokolü 4” yazan yere tıklayın.
  • Bu işlemlerin sonucunda “İnternet İletişim Kuralları ve Özellikleri” isimli bir pencere açılacak. Bu pencerede iki kısım vardır. İlk kısımda her bilgisayar için farklı numaralandırma olması gerekirken, ikinci kısım sabit kalmalıdır. Bunun için ilk kısımdaki sayıların son rakamlarını değiştirin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir